Російські ракети в небі над НАТО: що про це кажуть у Румунії та якою мала б бути реакція Альянсу
Черговий масований ракетний удар Росії по Україні ще раз наочно продемонстрував, як легко і швидко ця найбільша від часів Другої світової війна на європейському континенті може вийти за кордони України.
Якщо не сказати, що вже вийшла, до того ж давно. Після ракетного вибуху в Польщі у листопаді минулого року, коли загинули двоє польських громадян, у п’ятницю, 10 лютого, російські ракети перетнули повітряний простір Молдови та країни-члена НАТО Румунії.
Пізніше у відеозверненні Володимир Зеленський також підтвердив факт перетину російськими ракетами повітряного простору Молдови й Румунії.
МЗС Молдови одразу викликало російського посла в Кишиневі для пояснень. А Міністерство оборони країни підтвердило, що “відповідальні структури відомства о 10:18 виявили ракету, яка перетнула повітряний простір Молдови над селом Мокра Придністровського регіону, а згодом над селом Косеуци Сороцького району, прямуючи в бік України”.
А от Міністерство оборони Румунії не підтвердило факт входження російської ракети до їхнього повітряного простору, фактично спростувавши заяву головкома ЗСУ Валерія Залужного та українського президента Володимира Зеленського. Хоча все ж підняло в небо два літаки своїх ВПС МіГ-21 LanceR під командуванням НАТО.
Це вже не вперше, коли Росія так зухвало запускає свої ракети і дрони, які перетинають повітряний простір інших країн. Ще в березні ЗМІ повідомляли, що в Румунії впав безпілотник, ймовірно, російського походження. У випадку з Молдовою – це вже четвертий такий інцидент. Тричі до цього на її території падали уламки ракет. Тому Молдова хоче криміналізувати ракетні атаки на Україну. Там пропонують запровадити кримінальну відповідальність терміном від 3 до 12 років за сам факт прольоту ракети, а за поранення чи вбивство людини – до 10-20 років в’язниці.
Керівник української делегації в ПА НАТО Єгор Чернєв також вважає, що російські ракети в повітряному просторі Румунії та Молдови – це свідомий виклик Заходу, щоб протестувати реакцію й рішучість НАТО. Депутат нагадує, що схожий прийом Путін використав колись проти Туреччини (2015 року, коли російський Су-24 перетнув повітряний простір Туреччини і був збитий – ред.).
Втім, у НАТО послалися на заяву румунського Міноборони, не додавши більше жодних деталей. The Washington Post пише, що протягом усього року цієї повномасштабної війни країни НАТО старанно намагалися уникнути будь-яких ознак прямого конфлікту з Росією. Таку ж тезу у своїй статті про цей ракетний інцидент повторила й The New York Times. Румунські медіа писали й мовили про це просто, як про факт, посилаючись на заяву свого Міноборони.
Показово, що ці прольоти російських ракет у повітряному просторі Молдови та Румунії припали на останній день військових натовських навчань у Румунії поблизу Чорноморського узбережжя. Ще в січні The New York Times із гордістю повідомляла, що вперше від часів Другої світової солдати 101-ї повітряно-десантної дивізії США приїхали до Європи на військові навчання з румунськими військами на авіабазі “Михайла Когальнічану”, що лише за 7 хвилин польоту ракети від російських складів боєприпасів у Криму.
За словами президентки Асоціації експертів з безпеки та глобальних питань (ESGA, Румунія) Анжели Грамади, передусім треба враховувати, що була миттєва реакція скерувати літаки, задіяні у військових навчаннях, ближче до траєкторії (польоту – ред.) цих ракет, щоб мінімізувати потенційний вплив. Це підтвердила влада Румунії. І це була доречна реакція з точки зору комунікації, щоб усунути спекулятивні думки в разі, якщо ракети були збиті українською ППО на іноземній території, як у випадку з Польщею.