Забронювати працівників від мобілізації стало простіше: які зміни вніс Кабінет міністрів
Які зміни внесені Кабінетом міністрів до порядку бронювання військовозобов’язаних, хто може бути заброньованим від мобілізації.
28 квітня 2023 року Кабінет міністрів України вніс зміни до Порядку бронювання військовозобов’язаних під час дії воєнного стану та встановив строки ухвалення рішення про надання броні працівникам підприємств.
Про це повідомив представник уряду у Верховній Раді Тарас Мельничук.
Забронювати військовозобов’язаних працівників тепер можна буде за 25 днів
Насамперед тому, що встановлені чіткі терміни бронювання. До ухвалення змін до порядку бронювання відбувалося інколи дуже довго, по кілька місяців.
Внесеним документом передбачені наступні терміни у процедурі бронювання:
- Подання державними органами списків заброньованих працівників для їхньої перевірки та узгодження до Генерального штабу Збройних сил України (Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки) – в термін не більше 5-ти робочих днів.
- Подання погоджених списків Генштабом ЗСУ (Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки) до Мінекономіки – у термін не більше 10 робочих днів.
- Ухвалення рішення про бронювання працівників у Мінекономіки – в термін 5 робочих днів.
- Зарахування на спеціальний військовий облік військовозобов’язаного, який отримав бронь, що проводиться ТЦК – у термін не більше ніж 5 робочих днів.
За словами заступника Міністра економіки Ігоря Фоменка, вся процедура від подання підприємством, установою чи організацією списків на бронювання до зарахування заброньованих працівників на спеціальний військовий облік тепер займе не більше 25 робочих днів.
Хто може бути заброньований
Нагадаємо, хто саме може бути заброньований згідно з чинним документом.
Можна забронювати співробітника на термін до 6 місяців, якщо він працює на критично важливому для функціонування економіки підприємстві, в установі чи організації.
Такі компанії можуть забронювати до половини своїх працівників у разі, якщо вони відповідають трьом чи більше із визначених порядком критеріїв:
- Компанія – великий платник податків (податки за минулий рік більше 1,5 млн євро).
- Є великим експортером товарів (надходження в іноземній валюті за минулий рік понад 32 млн євро).
- Стратегічно важливе підприємство (згідно з постановою КМУ від 04.03.2015 №83).
- Має галузеву або територіальну важливість (за рішенням ОВА або ЦОВВ).
- Сумлінно сплачує податки (відсутня заборгованість по ЄСВ).
- Сплачує працівникам гідну заробітну плату (не нижче середньої по регіону).
- Є резидентом «Дія Сіті».
Підприємствам у сферах культури, здоров’я, освіти та науки, соцзахисту, фізкультури і спорту (державні або ті, що надають безоплатні послуги), а також установам й організаціям паливно-енергетичного комплексу та органів влади, щоб забронювати своїх працівників, достатньо відповідати двом із перерахованих критеріїв.
Окреме право на бронювання співробітників надано підприємствам та організаціям, які виробляють товари, виконують роботи чи надають послуги для забезпечення потреб Збройних сил України.