Що буде з виплатою пенсій 2023 року – інтерв’ю з головою Пенсійного фонду України
Євген Капінус розповів, кому слід чекати перерахунку та збільшення пенсій.
Незважаючи на війну, Україна продовжує жити. Багатьох людей цікавлять питання, як під час війни виплачуються пенсії, що потрібно зробити аби отримувати виплати на деокупованих територіях. Також українців цікавить питання перерахунку пенсій і виплат по втраті годувальника.
Щоб дати відповіді на ці питання ми поспілкувались з головою правління Пенсійного фонду України Євгеном Капінусом.
Чи планується підвищення пенсії у 2023 році, які категорії пенсіонерів можуть на це розраховувати?
Цього року вже проведено індексацію пенсій та заплановано проведення кількох масових перерахунків пенсій. Так, з 1 березня на коефіцієнт збільшення 1,197 було проіндексовано пенсії, призначені відповідно до Законів України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування“, “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ та “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб“, збільшено розміри мінімальних пенсій по інвалідності військовослужбовцям та постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи. Крім того, зросли розміри мінімальної пенсії та мінімальних пенсійних виплат пенсіонерам різних вікових категорій, які мають повний страховий стаж.
Загалом, під час березневої індексації, було перераховано пенсійні виплати 10,5 млн українських пенсіонерів.
Також з 1 березня було збільшено розміри мінімальних пенсійних виплат особам з інвалідністю із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2022 рік.
З 1 квітня в автоматичному режимі, після подання страхувальниками звітності за І квартал 2023 року та надходження відомостей про сплату єдиного внеску за цей період, перерахують пенсії пенсіонерам, які продовжують працювати.
Крім того, з 1 липня заплановано проведення індексації на 19,7% пенсій, призначених відповідно до Законів України “Про державну службу”, “Про службу в органах місцевого самоврядування”, “Про статус народного депутата України”, “Про наукову і науково-технічну діяльність”.
Людей цікавить, який максимальний розмір пенсії за вислугу років. Чи буде перерахунок таких пенсій?
Пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятим на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності.
Умови призначення та тривалість спеціального стажу роботи, яка дає право на призначення пенсії за вислугу років, залежить від професій/посад, на яких працювала людина, та закону, згідно з яким призначається така пенсія.
Щодо перерахунків пенсій за вислугу років, то вони проводяться і сьогодні, за загальними визначеними правилами.
Максимальний розмір пенсії за вислугу років, незалежно від закону, згідно з яким призначається така пенсія, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. На даний час максимальний розмір пенсії становить 20 930 гривень.
Яким має бути розмір пенсії по інвалідності – 1,2 та 3 групи?
Умови призначення, порядок обчислення та розміри пенсій по інвалідності залежать від Закону, згідно з яким призначається така пенсія.
Так розмір “страхової” пенсії по інвалідності із солідарної системи обчислюється у відсотках розміру пенсії за віком залежно від групи інвалідності:
- 100 % пенсії за віком – особам з інвалідністю I групи;
- 90 % пенсії за віком – особам з інвалідністю II групи;
- 50 % пенсії за віком – особам з інвалідністю III групи.
Мінімальні розміри пенсійних виплат по інвалідності:
- для осіб з інвалідністю І групи – 2 300 грн;
- для непрацюючих осіб з інвалідністю ІІ і ІІІ груп – 2 100 грн;
- для працюючих осіб з інвалідністю ІІ і ІІІ груп – 2 093 грн.
Розмір пенсії по інвалідності військовослужбовцям встановлюється у відсотках їх грошового забезпечення і залежить від причини інвалідності.
Особам з інвалідністю внаслідок війни пенсія призначається у розмірах:
- I група – 100 % сум грошового забезпечення;
- II група – 80 % сум грошового забезпечення;
- III група – 60 % сум грошового забезпечення.
Іншим особам з інвалідністю пенсія призначається у розмірах:
- I група – 70 % сум грошового забезпечення;
- II група – 60 % сум грошового забезпечення;
- III група – 40 % сум грошового забезпечення.
Мінімальна пенсійна виплата для осіб з інвалідністю внаслідок війни не може бути менше:
- І група – 650% прожиткового мінімуму (ПМ) для осіб, які втратили працездатність, з 01.01.2023 – 13604,50 грн (2093 х650 %);
- ІІ група – 525% ПМ, з 01.12.2022 – 10 988,25 грн (2093 х 525%);
- ІІІ група – 360 % ПМ, з 01.12.2022 – 7534,80 грн (2093 х 360%).
Пенсії по інвалідності постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи призначаються у розмірі відшкодування фактичних збитків виходячи із заробітної плати, одержаної людиною в зоні відчуження у 1986-1990 роках, або з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Розмір пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, не може бути менше:
- I група – 6840 грн;
- II група – 5472 грн;
- III групи – 4218 грн;
- для дітей з інвалідністю – 4218 грн.
Мінімальний розмір пенсійної виплати для осіб з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи з числа учасників ліквідації не може бути нижче:
- І група – 100% розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за попередній рік (з 01.03.2023 – 13 376,21 грн);
- ІІ група – 80% (з 01.03.2023 – 10 700,97 грн (13 376,21 х 80%));
- ІІІ група – 60 % (з 01.03.2023 – 8 025,73 грн (13 376,21 х 60%)).
Можете розповісти, як правильно користуватися особистим кабінетом на сайті Пенсійного фонду? Багато людей не можуть це зробити. Можливо, існує інструкція, за якою люди можуть це легко зробити?
Так. З інструкцією, як скористатися нашим електронним сервісом, можна ознайомитись на головній сторінці вебпорталу у вкладці “Як зареєструватися“.
Особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України – це зручний та доступний онлайн-сервіс.
За допомогою цього сервісу людина може:
- отримати доступ до наявних даних персональної електронної облікової картки застрахованої особи та інших відомостей з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (анкетні дані, інформацію про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення) надану роботодавцем (страхувальником), розмір сплачених на користь особи страхових внесків, набутий страховий стаж);
- контролювати сплату страхувальниками страхових внесків;
- одержати доступ до наявних відомостей Електронної трудової книжки;
- надати відомості про трудову діяльність;
- одержати доступ до своїх листків непрацездатності та інших даних Електронного реєстру листків непрацездатності;
- одержати доступ до даних своєї електронної пенсійної справи;
- подати заяву на призначення або перерахунок пенсії (без особистого візиту до Пенсійного фонду України);
- подати заяву на призначення субсидії та пільги;
- подати заяву на оформлення пенсійного посвідчення;
- подати дані для внесення змін до пенсійної справи;
- подати запит на підготовку документів і завантажити потрібний документ;
- подати звернення (запит, пропозицію);
- переглянути стан опрацювання своїх звернень до Пенсійного фонду України, в т. ч. прикріплених до звернень документів;
- одержувати та переглядати повідомлення від Пенсійного фонду України.
Крім того, в особистому кабінеті є можливість розрахувати орієнтовний розмір майбутньої пенсії за допомогою сервісу “Пенсійний калькулятор”.
Нещодавно з’явились нові опції – відтепер люди, які ще не отримують пенсію, можуть сплатити онлайн добровільні внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування та здійснити благодійні пожертви або на користь конкретного пенсіонера, або ж безособові.