Пілоти реактивних літаків розповідають про повітряну війну з Росією
Наказ української наземної групи зрозумілий – російський винищувач Су-35 завдав ракетного удару по літаку Силка. Він розуміє, що повинен перервати місію, щоб вижити.
Російські авіапатрулі можуть виявити зліт літака в глибині території України. Їхні ракети Р-37М можуть вражати повітряну ціль на відстані 150-200 км (93-124 милі), тоді як українські ракети можуть подолати лише 50 км (31 милю).
Отже, російські літаки можуть побачити українські літаки та збити їх задовго до того, як вони створять якусь загрозу.
З початку російського вторгнення українські ВПС зазнали серйозних втрат – хоча конкретних цифр не називають.
Заява Росії про те, що вони знищили понад 400 українських літаків, не виглядає правдоподібною, враховуючи незалежні оцінки розміру українського флоту принаймні вдвічі менше.
У звіті IISS Military Balance 2022 йдеться, що до повномасштабного російського вторгнення українські ВПС мали 124 боєздатні літаки.
Щоб покінчити з перевагою Росії в повітрі, Україна хоче, щоб її західні партнери надали більш сучасні реактивні літаки, такі як американські F-16.
І їх ракети можуть бути ефективними до 150 км, що дозволить їм також атакувати російські літаки.
F-16 мають кращі радари, які можуть виявляти випущені по них ракети. Зараз команда, яка стежить за наземними радарами, повинна усно спілкуватися з пілотами про загрози, з якими вони стикаються.
Перевага Росії в повітрі означає, що Україна може дозволити собі лише обмежене розгортання своєї військової авіації поблизу лінії фронту, що може серйозно вплинути на успіх будь-яких майбутніх контрнаступальних операцій. За даними Juice, вони здійснюють у 20 разів менше вильотів, ніж російські ВПС.
А озброєння українських штурмовиків складається зі старих радянських бомб і некерованих ракет, які швидко вичерпуються через обмежені запаси.
Але це не лише авіаційна підтримка наземних військ. Західні літаки також можуть посилити систему ППО України, кажуть авіатори.
Дальність західного озброєння на F-16 дозволить їм перехоплювати крилаті ракети «на великих відстанях прямо біля наших кордонів, а не намагатися їх зловити десь у центральній частині України», — каже Джус.
Літаки МіГ-29, які нещодавно передали Україні Польща та Словаччина, не вирішують її основних проблем, кажуть українські льотчики. Ці літаки мають таке ж старе озброєння та обмежену потужність, як і український флот.
Але адміністрація США виключила відправку в Україну літаків F-16. Багато хто стурбований тим, що надання Україні західних літаків може лише посилити конфлікт, безпосередньо втягнувши у війну США та Європу.
Однак українські чиновники сподіваються отримати ці літаки з європейських країн, які все одно потребуватимуть згоди США, але постачатимуться набагато швидше.
Що стосується навчання пілотів, то “ми можемо дозволити собі відправляти лише певну кількість людей на обмежений період у будь-який момент часу. Ми повинні уникати зниження наших військових можливостей”, – каже полковник Логачов.
Однак очевидно, що ці літаки не будуть доставлені вчасно для очікуваного контрнаступу України. Президент Володимир Зеленський уже заявив, що ця операція пройде без очікування західної авіації.
Деякі експерти ставлять під сумнів вплив F-16 у цій війні.
З літаками F-16 «українським пілотам все одно доведеться літати дуже низько де завгодно поблизу лінії фронту через наземну загрозу з боку Росії, і це обмежить ефективну дальність польоту ракет», – пояснює професор Бронк. «І це також означає, що використання повітряних сил так, як це робив Захід у війнах, таких як Ірак, Лівія, Афганістан, неможливе в Україні».
Логістичні проблеми викликають питання про те, чи варто докладати зусиль, щоб відправити F-16 в Україну. Йдеться не лише про підготовку пілотів та механіків – треба оновлювати й інфраструктуру.
F-16 розроблені для дуже рівних і довгих злітно-посадкових смуг. Україні доведеться адаптувати свої нинішні аеродроми відповідно до цих вимог – змінити їх поверхню, очистити та розширити.
Поки що українським пілотам, таким як Пумба, Сілк і Джус, доведеться покладатися на свої старі радянські винищувачі та штурмовики.
Коли сигнал тривоги сповіщає про нове бойове завдання, вони мчать до свого літака. Вони дають змогу механікам підтвердити, що всі системи на борту працюють.