Що таке українська зернова угода і чи буде вона продовжена?
Представники ООН ведуть останні переговори, щоб переконатися, що угода, яка дозволяє Україні експортувати зерно морем, буде продовжена до закінчення терміну дії 18 травня.
Завдяки угоді між ООН, Туреччиною, Україною та Росією з Чорного моря безпечним коридором вивезено понад 30 мільйонів тонн зерна та інших продуктів харчування.
Однак Росія погрожує вийти з угоди, оскільки, за її словами, західні санкції перешкоджають її власному експорту сільськогосподарської продукції.
Навіщо була потрібна зернова угода?
Україна є великим світовим експортером соняшнику, кукурудзи, пшениці та ячменю.
Коли Росія вторглася в лютому 2022 року, її військово-морські кораблі заблокували українські порти, потрапивши в пастку близько 20 мільйонів тонн зерна.
За даними ООН, ціни на основні продукти харчування зросли в цих регіонах у середньому на 30%. Було попереджено, що 44 мільйони людей у 38 країнах стикаються з «надзвичайним рівнем голоду».
Як можна продовжити угоду?
Угода має бути подовжена на 120 днів за раз, і востаннє була поновлена 18 березня.
Однак Росія погодилася лише на 60-денне продовження, а тепер погрожує взагалі вийти.
Немає конкретних санкцій проти російського сільськогосподарського експорту, але Москва стверджує, що інші обмеження означають, що міжнародні банки, страхові компанії та вантажовідправники неохоче ведуть справи з її експортерами.
Представники ООН намагаються досягти компромісу.
Раніше Росія вийшла з угоди в листопаді 2022 року, звинувативши Україну у здійсненні “масованої” атаки безпілотників на її флот у Криму з суден у безпечному судноплавному коридорі.
Однак через кілька днів він знову приєднався.
Як працює зерновий коридор?
22 липня 2022 року Росія і Україна за підтримки ООН і Туреччини підписали Чорноморську зернову ініціативу.
Він дозволяв вантажним суднам безпечно проходити через Чорне море до та з портів Одеси, Чорноморська та Південного/Південного.
Перші поставки зерна почалися на початку серпня, використовуючи коридор довжиною 310 морських миль і шириною три морські милі.
За даними Спільного координаційного центру (СКЦ) ООН, який курирує цю схему, з України було відправлено понад 30 мільйонів тонн зерна та інших продуктів харчування, а також добрив.
Ці додаткові поставки були головним чинником зниження світових цін на продовольство.
Ціни почали падати навесні 2022 року, перед очікуваною угодою, і зараз нижчі, ніж були до вторгнення Росії.
Скільки зерна йде на експорт?
За даними Міністерства сільського господарства, Україна експортує на 30% менше продовольства, ніж до російського вторгнення.
Частково це пояснюється тим, що фермери виробляють менше через бойові дії на значних частинах країни.
Однак уряд України каже, що Росія затримує вантажні судна, які прямують до портів, щоб забрати продукцію.
Відповідно до угоди, Росія має право перевіряти кораблі, щоб переконатися, що вони не привозять в Україну вантажі, наприклад зброю.
Куди йде український експорт?
За даними ООН, лише близько чверті експорту продовольства з України спрямовується до найбідніших країн світу:
47% поїхали до «країн з високим рівнем доходу», включаючи Іспанію, Італію та Нідерланди
26% поїхали до «країн із доходом вище середнього», таких як Туреччина та Китай
27% поїхали до «країн із низьким і нижчим середнім доходом», таких як Єгипет, Кенія та Судан
Президент Росії Володимир Путін розкритикував Україну за те, що вона не експортує більше продуктів харчування в країни, що розвиваються.
Однак ООН каже, що експорт приніс користь нужденним людям у всьому світі, оскільки він заспокоїв міжнародні продовольчі ринки, поставивши ціни на продовольство під контроль.