Українці штурмували аптеки по всій країні: які ліки від 1 квітня можна придбати лише за рецептом
В аптеках по всій країні 31 березня спостерігався ажіотаж.
Від ранку 31 березня в Мережі публікували десятки фото черг в аптеках по всій Україні. Люди стояли на вулицях і купували усе підряд про запас. Причина такого ажіотажу – продаж ліків виключно за рецептом від 1 квітня, від сьогодні – рецепт можна буде отримати в електронному вигляді.
Мешканка Бучі Київської області Ірина вийшла з аптеки з пакетом ліків. Вона відстояла чергу та скупилася на 400 гривень. Жінка каже, схвильована тим, що препарати продаватимуть за рецептом.
“Я замовила деякі, їх навіть вже немає. Ось купила собі від кашлю, спирт. Прочитала, що його теж без рецепту не продаватимуть. Не знаю, чи правда. Я навіть не знаю, що купувати. Кроворозріджуючі ще взяла, ацитілсаліцилову кислоту. Замовила препарат від алергії”, – показує покупки Ірина.
Вона погоджується, що деякі ліки мають відпускатися виключно за рецептом, але ж не стільки, додає жінка. Ірина скаржиться, що всіх препаратів заздалегідь не накупишся, щоб не ходити до лікаря.
“По-перше, це якось несподівано і різко, настільки воно строго все. По-друге, з урахуванням того, що зараз дуже багато лікарів повиїжджали… Нам, наприклад, до дільничного лікаря треба ще якось потрапити. Якщо у мене якийсь різкий сильний біль? Що мені робити, якщо ці ліки йдуть з рецептом?” – каже жінка.
“Німесил” лише за рецептом
За словами співробітників аптек, з якими поспілкувався ТСН.ua, ажіотаж відчувався від ранку. Майже кожен покупець цікавиться, що саме більше не продадуть без рецепта. Деякі препарати скупили в усіх аптеках міста. Наприклад, “Німесилу” ніде немає.
“Завжди брала по пластинці, це, звісно, жесть. На все життя не наберешся. Три пластинки мені мало, дайте шість!” – каже покупець у ще одній аптеці.
Що зміниться від 1 квітня
У Міністерстві охорони здоров’я повідомили, що від квітня рецептурні препарати в аптеці можна бути отримати не лише за паперовим, а й за електронним рецептом. МОЗ стверджує, що НЕ змінював перелік ліків, які мають продаватись за рецептом. Рецептурними є близько 60% зареєстрованих в Україні лікарських засобів. Ця норма діяла і раніше, але не виконувалася, зазначають у відомстві.
Які ліки є рецептурними
- антибіотики;
- протисудомні засоби;
- гормональні препарати (хокрема і протизаплідні);
- препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб;
- деякі антигельмінтні препарати;
- деякі антигістамінні засоби;
- кроворозріджувальні препарати;
- антидепресанти, нейролептики та релаксанти;
- стероїдні лікарські засоби;
- деякі ліки проти болю, кашлю, заспокійливі.
Як перевірити, чи продають препарат без рецепта
Для цього достатньо перевірити інструкцію лікарського засобу. Вона містить його категорію, тобто умову відпускання. Знайти інструкцію потрібного препарату можна в онлайн-аптеках або ж на сайті Державного реєстру лікарських засобів України.
Для цього необхідно:
- У пошуковому рядку ввести назву лікарського засобу або діючу речовину.
- Відкрити реєстраційне посвідчення відповідного лікарського засобу (крайня ліва колонка в таблиці).
- У профілі лікарського засобу знайти рядок “Умови відпуску”.
- Якщо в інструкції зазначено “За рецептом”, для відпуску такого лікарського засобу в аптеці потрібен рецепт від лікаря.