Авіаційна допомога Україні таки міститиме F-16? Коли очікувати на бажані літаки?
Прогнози щодо контрнаступу: три ключові речі
Міністр оборони Олексій Резніков розповів, чи сподівається він на вдалий український контрнаступ проти російських окупантів: “Я не просто сподіваюся, я вірю в нього. Я переконаний, що багато чого зроблено для того, щоб він був вдалий. Адже якщо вірити впевненості нашого Генштабу, усім нашим командувачам, то звісно немає сенсу йти. Все має бути сплановано, продумано”.
Є три ключові речі успішного контрнаступу, переконаний Олексій Резніков:
“Перша — наявність озброєння, яке повинно бути використане; друга —підготовлені і навчені захисники, кожен з яких знає свій план на своєму рівні, а значить цей план існує; третя — забезпечення цього наступу всіма необхідними речами, що включає постійне відновлення снарядів, амуніції, палива, одягу, захисту та інше.
Я вважаю, що станом на сьогодні ми виходимо на ту фінішну пряму, коли можна сказати “так, все готово”. А далі вже за рішенням і за розумінням ситуації на полі бою Генштабу, головнокомандувача і його команди буде зрозуміло — як, де і коли”.
Важлива не кількість, а якість: ситуація зі снарядами
Зараз ми розуміємо, що співвідношення на фронті використання снарядів не нашу користь. Росіяни використовують приблизно 20-25 тисяч снарядів на день, якщо рахувати всю лінію фронту. Це та кількість, яку європейська промисловість виробляє за місяць. Ми використовуємо від 3 до 7 тисяч і це насправді режим економії.
Олексій Резніков зазначив, що це дійсно війна ресурсів, а вони у росіян величезні, бо були накопичені ще з часів Радянського Союзу.
Ресурси у росіян не є нескінченними. “Дані нашої розвідки, які підтверджуються нашими партнерами, що росіяни бігають з протягнутою рукою по країнах, які можуть бути членами їхнього умовного терористичного альянсу, шукаючи можливість озброєння, техніки, в тому числі снарядів. Спроможність виготовляти є обмеженою і у партнерів теж.
Тому сьогодні ми ведемо перемовини з ними, щоб не просто отримувати будь-яку артилерію чи снаряди. Ми це зробили навесні минулого року і вже в травні отримали перші 155-міліметрові снаряди від американців. Це дає нам можливість компенсувати точною зброєю, більш якісною, більш технологічною цю прогалину.
Тобто росіяни продовжують стріляти в системі залпового валу — 152-ми насипати 10 пострілів в одне місце. Наші мають можливість використовувати 2 постріли, навіть для контрбатарейної боротьби. Тому тут задача навіть не стільки в кількості, скільки в якості артилерії і відповідно пострілів. Такий постріл коштує в рази більше”, — зауважив Олексій Резніков.
Краще за оригінал: в Україні виготовляють запчастини для західної військової техніки
Коли наші партнери конструювали свою техніку, вони не враховували реалії сучасної війни. Тобто вони її робили дорогою, досконалою, але такою, яка потребує серйозної логістики запчастин, обслуговування і так далі. Нам зараз потрібно налаштувати цю систему логістики і систему обслуговування техніки.
Чи є вона в нас або це поки що на рівні організації, пояснив Олексій Резніков: “Можу точно і чесно вам сказати, що одна з ключових тем, яку я обговорюю з моїми партнерами-міністрами оборони у двосторонньому режимі, а в тому числі і так званому клубі “Рамштайн”, є тема забезпечення запчастин, обслуговування і так далі. Тому що жодна техніка не витримає, тільки дух українців витримує, мужність українців, воля до перемоги”.
Тому у нас є три лінії обслуговування і ремонту техніки. “Дрібний простий поточний ремонт прямо на полі бою, де наші екіпажі навчені і знають як це зробити. Наша задача — забезпечити їх запчастинами. Деякі запчастини ми вже навіть виготовляємо на українському ринку для західної техніки, наші підприємства, і не тільки державні, а й приватні, фантастично навчилися робити деякі речі.
Я особисто тримав в руках одну з деталей для американської САУ М109, яку виготовили українські промисловці краще ніж оригінал. Друга лінія ремонту — більш складний, але який можливо робити на українських підприємствах не зовсім далеко від лінії фронту в тих містах, де є індустріальні можливості.
Третій — складний ремонт, ми змушені відправляти за кордон. Для цього збудовано декілька хабів в країнах-партнерах. Наприклад, по Leopard ми підписали меморандум на останньому “Рамштайні” разом з міністром оборони Німеччини і Міністром оборони Польщі про створення хабу в Польщі для ремонту танків Leopard 2. І я думаю, скоріше за все, там будуть і Leopard 1 теж ремонтуватися.
Це головна задача кожного дня — безперебійне постійне відновлення. Над цим ми працюємо. Але моя мета — максимально затягнути можливість відновлення та ремонту запчастин від західних виробників в Україну”, — розповів міністр оборони.
Чому Україні не дають літаки
Західні партнери відкладають момент надання Україні літаків. Вони наче шукають привід сказати, що системи складні і вчитися дуже складно. Хоча ми переконані і наші пілоти кажуть, що три місяці — і вони будуть літати. Чому нам не дають літаки, пояснив міністр оборони України Олексій Резніков: “Я пройшов еволюцію від слів “Олексію, це неможливо” до реальних проєктів декілька разів.
Перший раз я почув “Ні” стосовно Stinger в листопаді 2021 року, будучи новопризначеним міністром оборони з відсутністю досвіду міністра, з великими викликами та задачами від президента Володимира Зеленського.
Перше, що я просив, це були Stinger. Але я тепер точно знаю, що те, що було неможливим вчора, стане можливим завтра. Stinger ми отримали вже в січні від наших литовських друзів. Я казав, що нам потрібен game changer — чинник, який змінить правила гри на полі, 155-ий міліметр артилерії, тому що закінчаться запаси 152-го і 122-го, партнери не знайдуть їх для нас. Розмова була в березні.
В травні ми вже реально отримали 155-міліметрові. Далі ми вже маємо більше 8 систем різних від наших партнерів. Я казав, дайте нам Himars і знову сказали, що це нереально. В липні ми їх отримали. Про Patriot я пам’ятаю розмову в серпні 2022 року. Тоді це здавалося нереальним, а сьогодні вони вже на бойовому чергуванні”.
RST, SAMP/T, NASAMS — все це служить і захищає наше небо. Тому і літаки теж будуть сучасні, 4 генерації плюс, однозначно, впевнений міністр оборони. «Чому йде зволікання? Звісно, воно нас не влаштовує. Кожен день зволікання — це смерті наших людей. А для на це основна цінність, на відміну від росіян, які своїх вояків використовують як гарматне м’ясо.
Ми це пояснюємо нашим партнерам, тому що сучасні авіаційні платформи — це частина протиповітряної оборони, дуже важливий елемент. Але наші партнери дуже практичні в прийнятті своїх рішень”, — вважає Олексій Резніков.
В цьому практицизмі є певний зрозумілий сенс — союзники відповідально ставляться до прийняття рішень, що нам давати. Якщо вони вже прийняли рішення дати, наприклад, M777, це означає, що вони до цього дня продовжують нам допомогати підтримувати їх в належному стані — запасні стволи, колеса, запчастини, все, що необхідно, щоб ми могли їх далі використовувати на полі бою.
Буде другий Нюрнберг: Путіну треба сісти
Олексій Резніков написав у Твіттері, що останній “Рамштайн” був не тільки економічний. Була фраза, що дійшли висновку — буде Нюрнберг-2. Міністр пояснив, чому дозволив собі таку метафору: “Коли вони мене питають, як я бачу перемогу України, я завжди відповідаю наступне. По-перше, це повернення наших територій до кордонів 1991 року.
Як юрист я свято вірю в те, що закладення безпекової архітектури і гарантії, що росіяни не нападуть на Україну з метою реваншу в майбутньому, буде не тільки союз в якості НАТО або якісь інші двосторонні домовленості з партнерами, потужна армія — це обов’язково. Але має бути вирок міжнародного трибуналу для військових злочинців Кремля, цієї банди мафіозі.
Путін і його оточення мають сісти. Навіть якщо він буде заочно засуджений, має бути вирок. І це буде головним сигналом для їх нащадків — забудьте про реванш. Хочете бути нормальними людьми, жити в цивілізованому світі, їздити відпочивати, навчатися, займатися бізнесом — принципово змінюйтесь з точки зору режиму. Тому про це чують мої колеги і багато міністрів оборони різних країн підтримують цю ідею.
Деякі проєкти зі створення юридичної платформи для цього я чую від моїх колег-міністрів. Вони включають свої команди, які допомагають фіксувати злочини, масові поховання і так далі. Ми весь цей ресурс наповнюємо, допомагаємо нашим командам Генеральної прокуратури, міністерства юстиції. Тому я абсолютно свідомо сказав, що в тому числі, з точки зору настроїв, 11-й “Рамштайн” призведе до другого Нюрнберга”.