Тарифи на воду в Україні можуть здорожчати: скільки доведеться платити
Експерти розповіли про реальну ситуацію в сфері водопостачання.
В Україні можуть зрости тарифи на послуги водопостачання та водовідведення. Остаточне рішення має бути ухвалено наступного тижня Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).
Чи на часі таке здорожчання і на що чекати звичайним українцям.
Наскільки піднімуть тарифи на воду?
Олексій Кучеренко, народний депутат України переконаний, що питання підняття тарифів на водопостачання та водовідведення лежить сьогодні скоріше в соціально-політичній площині, ніж в економічній.
“В мене немає сумнівів, що кожен директор водоканалу розповість про свої проблеми і буде вимагати або обґрунтовувати чергове підвищення тарифів. Але з іншого боку, владою було прийняте політичне рішення – не підвищувати основні тарифи. Мені важко пояснити, чому водопостачання не потрапило в цей перелік. Я вважаю, що сьогодні можна обійтися і без підняття тарифів на воду, враховуючи особливості моменту. Але рішення буде приймати НКРЕКП, яка за це відповідає згідно з законом. Я ж наведу аргументи, чому це не потрібно робити” – розповів сайту ТСН.ua Олексій Кучеренко.
Він додає, що здорожчання тарифу на водопостачання та водовідведення мало відбутися ще від 1 січня цього року. Але його відклали, щоб фахівці могли розібратися в доцільності цього подорожчання. Зараз планують підвищити тарифи на воду в два етапи. Перший – на 10% від 1 квітня, а другий етап від 1 липня – на 20%. Тобто це суттєве підвищення на 30%. Людям доведеться платити різним водоканалам на 7-10 гривень більше ніж вони платили до цього.
В яких містах зростуть тарифи і чому?
Олексій Кучеренко каже, що підвищення стосується всіх водоканалів, які звернулися до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
“На жаль, коли було введено мораторій на збільшення тарифів на тепло, газ та електроенергію, про воду чомусь не згадали. Тепер водоканали вирішили використати цю ситуацію. У них є свої аргументи. Вони кажуть, що все зросло у вартості, усі основні статті витрат. В першу чергу – зазначають, що подорожчали реагенти для знезараження води, електроенергія, бідкаються про заробітну плату. Але знаєте, я ще не бачив директора жодної монополії, який би не хотів підвищити тарифи. Цього хоче кожен директор обленерго, облгазу, директор водоканалу і жеку. Всі хочуть! Для них це абсолютно нормально, вони знайдуть десятки причин, щоб це зробити. Але ці причини мала би досконало з’ясувати Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, бо саме вона для водоканалів встановлює тарифи”, – пояснює Олексій Кучеренко.
Він каже, що до нинішніх обґрунтувань нових тарифів на воду, можна підійти з певним розумінням, бо ситуація в країні складна через війну.
“Хоча, на мою думку, ця методика і останнє регулювання тарифів на воду, має мало спільного зі здоровим глуздом і ефективною державною політикою. Поясню. Водоканали оперують обґрунтуваннями за один останній рік. Вони заявляють, що рік тому був такий-то тариф, а за цей час один компонент зріс у ціні в два рази, другий в три, а реагенти в чотири. Хоча вартість електроенергії та розмір зарплат насправді не зростали. Але вони якось це все порахували і кажуть: дайте нам 30%-відсоткове підвищення тарифів на воду”, – розповідає Олексій Кучеренко.