Тарифи на воду можуть знову зрости: огляд цін у містах, де в Україні платять найбільше
В Асоціації водоканалів України розповіли, якими можуть бути нові ціни на водопостачання та пояснили, з чого вони складаються.
Тарифи на послуги з водопостачання та водовідведення в Україні можуть здорожчати вже найближчим часом. Це станеться після того як відповідне рішення буде ухвалене НКРЕКП.
Чому потрібне підвищення тарифів на воду, наскільки вони зміняться та як вплинула війна на роботу водоканалів сайту ТСН.ua розповів в інтерв’ю Дмитро Новицький, президент Асоціації “Укрводоканалекологія”.
Наскільки можуть зрости тарифи на воду та водовідведення в Україні?
Стан водоканалів України на сьогодні критичний: мережі зношені, обладнання застаріле, бракує кваліфікованих працівників. Все це відбувається внаслідок хронічного недофінансування важливої для життєзабезпечення міст галузі. Щоб вода дійшла від річки до крана споживача, потрібні не лише зусилля працівників водоканалу, а й відповідне фінансування витрат на весь цикл технологічних процесів. Саме ці витрати закладаються в тариф, який в результаті впливає на суму рахунку за надану послугу.
В основі визначення розміру тарифу та його використання є відповідний процес.
По-перше, треба чітко розуміти, що розрахунки тарифу, які робить кожен водоканал самостійно відповідно до вимог законодавства, ретельно перевіряються НКРЕКП. Як правило, такі розрахунки зазнають суттєвих змін в бік зменшення окремих складових, і лише тоді питання виноситься на затвердження (встановлення).
По-друге, вже після встановлення тарифу, порядок його використання також ретельно перевіряється національним регулятором.
По-третє, окрема перевірка здійснюється для контролю реалізації інвестиційної програми, мета виконання якої полягає в оновлені основних фондів: заміна мереж та обладнання, модернізація технологічних потужностей.
Цей, начебто складний процес, як раз й забезпечує прозорість та об’єктивність встановлених тарифів. За результатами зазначених перевірок у разі виявлених відхилень від встановленої структури тарифу до підприємств засовуються санкції, аж до зняття (з тарифу наступного року) коштів. Тому всі маніпулювання окремих політиків – або нерозуміння процедур, або банальний політичний популізм та спекуляція на чутливій темі.
Але підсумовуючи, в середньому тариф має зрости на 6 грн за м³ води та 6 грн за м³ водовідведення. Наприклад, на родину, яка споживає 6 м³ на місяць, платіж зросте на 72 грн на місяць за дві послуги: холодне водопостачання та відведення холодної і гарячої води. Отже, повний платіж родини, яка використовує 6 м³ на місяць з урахуванням коригування тарифів, становитиме лише 210 грн. Це за 6000 літрів води та 6000 літрів відведеної каналізації.
Якщо порівняти з продуктами харчування, це невелика вартість за ці послуги. Тим паче, на послугу з водопостачання та водовідведення можлива державна допомога у вигляді субсидій та пільг пенсіонерам, багатодітним родинам, людям з інвалідністю та всім іншим, хто цього дійсно потребує, оскільки від цих послуг залежить життєдіяльність людини.
Як давно не змінювалися тарифи на водопостачання та водовідведення у столиці?
Тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення діють з 01.01.2022, відповідно постанови НКРЕКП від 22.12.2021 № 2842.
При цьому, треба зазначити, відповідно до публікації, оприлюдненої на сайті регулятора 10.03.2023 – НКРЕКП планує у березні 2023 року включити до порядку денного свого засідання у формі відкритого слухання питання про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення.