Озвучені строки поставки F-16: підсумки зустрічі міністрів оборони країн ЄС з генсеком НАТО
Поки чимало країн заявили про готовність почати навчання
Росія може не сподіватися, що підтримка України з боку союзників зменшиться, і свідченням тому є рішення союзників тренувати українських пілотів, про це заявив журналістам генсек НАТО, який долучався до зустрічі міністрів оборони країн ЄС. Європейські країни-учасниці авіакоаліції зараз готуються вчити льотчиків оперувати F-16, розповідає кореспондентка “Радіо Свобода” Зоряня Степаненко.
Познайомити з сучасним бойовим авіапарком, навчити літати на ньому і воювати – це те, на чому насамперед зосередиться авіакоаліція. В Міноборони Данії (вона серед країн, готових тренувати),розраховують, що приступити зможуть влітку, коли владнають необхідні формальності. Тривати курс, зазначив данський міністр, може до пів року, перш ніж українські льотчики зможуть використовувати F-16. Своє бажання долучитися до тренінгів поволі озвучують й інші країни ЄС, щодо так званої авіакоаліції, формально поки ще не належать. Серед них – Польща, що має досвід навчати танкістів та артилеристів. “Ми готові, польська сторона готова навчати пілотів на літаках F-16. Таке навчання ще не розпочалося, але ми готові його проводити. Я запропонував, щоб цей вид навчання був включений у навчальну місію ЄС. Не будемо приховувати: це інструмент, який також дозволить компенсувати витрати на навчання українських військових”,- каже міністр оборони Польщі Маріуш Блащак.
Джерела видання “Політіко” зі Східної й Центральної Європи не виключають, що восени Україна може отримати винищувачі. Хоча формально, жодна з країн, що готова пілотів вчити, не зобов’язувалася постачати Україні джети. У міністра оборони Олексія Резнікова припускали, що першими можуть стати Нідерланди. Та очільниця їхнього Міноборони напередодні зауважила: це не на часі. Спершу навики вправлятися з сучасним бойовим авіапарком.
“Мають бути пілоти, які вміють воювати й керувати цими літаками. Наступним кроком буде пошук власне літаків. Але, як я вже сказала, це наступний крок. Ми продовжимо обговорення наступного кроку з нашими союзниками та країнами, у яких можуть бути F-16. Але це не на столі зараз”, – заявила міністерка оборони Нідерландів Кайса Оллонгрен.
Підготовка льотчиків дасть змогу державам-учасницям «винищувальної» коаліції потім ухвалити рішення й про передачу літаків, вважає генсек НАТО, що напередодні від імені Альянсу зустрівся з міністрами оборони ЄС. Авіапрогрес, вважає сигналом, що підтверджує довгострокову підтримку України партнерами, яку Росія, сказав, не зможе «перечекати». Між тим в рамках іншої ініціативи, передачі Україні мільйона боєприпасів зі складів ЄС упродовж року, п’яту частину обіцяного, вона вже отримала. За словами глави європейської дипломатії, 220 тисяч артснарядів різного калібру і 1300 ракет – відправлено.