Як влаштувати трибунал над Путіним: суддя з Гааги дав покрокову інструкцію
За словами Стівена Репа, право вето Росії в ООН не допоможе російському президентові уникнути відповідальності за воєнні злочини проти України.
Для створення трибуналу над президентом Росії Володимиром Путіним потрібне успішне голосування Генеральної асамблеї ООН. Про це у неділю, 5 березня, розповів суддя Народного суду у Гаазі Стівен Реп в ефірі національного телемарафону.
За словами судді, для такого рішення буде потрібно щонайменше 90 голосів. Тому йдеться не лише про країни ЄС — треба заручитись підтримкою інших держав за межами Євросоюзу. При цьому право вето в ООН не допоможе.
“Росія, безумовно, ветуватиме створення такого суду Радою безпеки ООН, але вони не мають права вето в Генеральній асамблеї. Вони були однією з семи країн, які проголосували проти останньої резолюції в генасамблеї ООН. І зрозуміло, що вони проголосують і проти цієї. Але вони не можуть її зупинити, тому що затвердити таке рішення можна за межами Ради безпеки ООН — це успішна формула, але ключ до цієї формули — це заручитися підтримкою не лише європейських країн, потрібно мати репрезентативну кількість голосів за межами ЄС. Тому що очевидно, що буде багато тих, хто утримається”, — розповів Стівен Реп.
Суддя зазначив, що Україна не може самостійно судити президента та прем’єр-міністра Росії. А от щодо військового керівництва українські суди можуть ухвалювати рішення.
“Україна не може судити Путіна. Герасимова — так, навіть Шойгу, але не главу держави або прем’єр-міністра, тому потрібен міжнародний суд. Ми змогли створити такий суд у випадку зі Сьєрра-Леоне. Все, що для цього потрібно — це голосування в генеральній асамблеї ООН”, — додав Реп.