Україна каже, що Путін планує ядерну катастрофу.
Ризик великої катастрофи на сусідній Запорізькій атомній електростанції лякає Надію Гезь, яка живе в районі, який, ймовірно, прийме на себе основний тягар будь-яких смертоносних радіоактивних опадів.
Атомна станція постійно перебуває в небезпеці, оскільки російські та українські війська ведуть вогонь у її околицях, але ймовірність розплавлення різко зросла після руйнування Каховської дамби нижче за течією. Порушення 6 червня спричинило катастрофічну повінь і поставило під загрозу постачання води, необхідної для охолодження реакторів станції та відпрацьованого палива.
Але відтоді, як Росія вторглася минулого року, було стільки жахів, що Хез та інші в цьому українському місті відповіли на загрозу ядерної катастрофи сумішшю страху та запеклого фаталізму.
Хез, яка є медсестрою, принаймні має під рукою таблетки йоду, щоб пом’якшити наслідки радіаційного отруєння. Після кількох днів пошуків вона знайшла ключ від корінного підвалу біля їхнього будинку радянських часів, який міг би служити сховищем для неї, її чоловіка та їхнього однорічного сина Ігоря, якщо радіація втече з російської тримав атомну електростанцію приблизно в 22 милях. Мало чого іншого залишалося робити, окрім як чекати та зосереджуватися на щоденних труднощах, які війна вже завдала їхнім життям.
Попередження українських чиновників і експертів з атомної енергетики про потенційну катастрофу на південному сході України набули актуальності після прориву дамби. Українські чиновники звинувачують російські війська в навмисному підриві частини дамби, Москва заперечує ці звинувачення.
Ще в жовтні президент України Володимир Зеленський прогнозував, що Росія зруйнує дамбу. Тепер Зеленський та інші українські високопосадовці посилили темпи попереджень про те, що російські війська планують диверсувати на Запорізькій атомній електростанції, найбільшому подібному об’єкті в Європі.
Генерал-майор Кирило Буданов, який очолює українську військову розвідку, через речника заявив, що росіяни заклали вибухівку біля чотирьох із шести реакторів і замінували водойму-охолоджувач, який використовується для подачі води для охолодження реакторів і відпрацьованого палива.
У п’ятницю військове розвідувальне агентство оприлюднило зловісну інформацію, в якій говориться, що троє російських керівників евакуювалися, а українські співробітники, які підписали контракт на роботу в російському державному атомному енергетичному конгломераті, повинні виїхати до 5 липня. У звіті також говориться, що персонал, який залишився, був повідомлений «звинуватити Україну у разі будь-яких надзвичайних ситуацій».
Раніше цього тижня Ігор Клименко, який очолює МВС, анонсував навчання на всіх рівнях влади щодо боротьби з можливою ядерною катастрофою. Це включало планування евакуації в межах певного радіусу від станції, закриття доріг і створення контрольно-пропускних пунктів для перевірки людей на радіаційне опромінення.
Мешканцям, які не змогли вчасно евакуюватися, чиновники закликали сховатися на місці, вимкнувши вентиляцію та кондиціонери та заклеївши вікна вологою тканиною та скотчем. За його словами, перебуваючи на вулиці, люди повинні носити маски, які можуть фільтрувати радіоактивний пил та інші частки в повітрі.
Клименко та інші офіційні особи також закликали громадськість зберігати спокій — порада, яку, здається, багато українців прийняли близько до серця, незважаючи на історію їхньої країни з Чорнобилем, місцем найстрашнішої ядерної катастрофи у світі, і дев’ять років жорстокого конфлікту з Росією.
Російські війська захопили контроль над атомною електростанцією невдовзі після того, як президент Володимир Путін віддав наказ про повномасштабне вторгнення в лютому 2022 року. Відтоді всі шість реакторів були зупинені.
На заводі було кілька аварій, у тому числі внаслідок повторних артилерійських ударів, які обірвали електричні лінії, що підтримували його охолодження. Зараз він зіткнувся з дефіцитом води через прорив дамби.
Після будівництва станції у 1980-х роках резервуар Каховської дамби використовувався для заповнення водойми для охолодження її реакторів і відпрацьованого палива.
Станом на 24 червня рівень води у ставку становить приблизно 16 метрів (52 фути) — лише на чотири метри вище мінімального рівня, необхідного для охолодження станції, повідомила Олена Паренюк, старший науковий співробітник Національної академії наук України, яка вивчала атомну енергетику. рослинні катастрофи.