Українську зернову угоду продовжать на 2 місяці
За словами турецьких і українських чиновників, було досягнуто домовленості про продовження угоди, яка дозволяє експортувати зерно з українських портів у Чорному морі.
Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що угода між Україною та Росією, укладена за посередництва Туреччини та ООН, буде продовжена на два місяці. Його термін дії мав закінчитися цього четверга.
Угода була спочатку підписана минулого року і згодом була продовжена.
Про продовження зернової угоди до 18 липня підтвердив міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков у дописі у Facebook.
«Ми вдячні нашим партнерам за непохитну і цілеспрямовану позицію щодо того, що угода має продовжувати працювати і на умовах, підписаних усіма сторонами», – додав він.
Кубраков також заявив, що Росія обмежує поставки зерна.
«Зараз майже 70 суден очікують у територіальних водах Туреччини, 90% з них готові доставляти продукцію наших фермерів у світ», — сказав він.
«Ми вітаємо продовження ініціативи, але наголошуємо, що вона має працювати ефективно».
Прес-секретар МЗС Росії Марія Захарова також підтвердила пролонгацію, але додала, що «перекоси в реалізації зернової угоди мають бути виправлені якомога швидше».
ООН поки не прокоментувала продовження.
Угода з глобальним впливом
Після вторгнення в Україну в лютому 2022 року Росія заблокувала життєво важливий експорт зерна з ключових чорноморських портів України, включаючи Одесу, Чорноморськ і Південний, що означало, що мільйони тонн українського зерна не експортувалися до багатьох країн, які залежать від неї.
Вплив війни на світові продовольчі ринки був миттєвим і надзвичайно болючим, оскільки на Україну припадає 10% світового ринку пшениці, 15% ринку кукурудзи та 13% ринку ячменю.
Тоді Продовольча та сільськогосподарська організація ООН попередила, що через війну 47 мільйонів людей можуть опинитися в стані «гострої продовольчої безпеки», а західні чиновники звинуватили Росію у використанні їжі як зброї.
Угода, досягнута в липні 2022 року, створила процедури для забезпечення безпечного експорту зерна з українських портів і дозволила відновити експорт.